Äriklassi sülearvuti VS tavatarbija sülearvuti (1. osa)

Klientidele sülearvuteid müües puutume ikka aeg-ajalt kokku küsimustega stiilis: „Miks te mulle seda kallist äriklassi mudelit pakute, kui sama tootja teine, sarnaste näitajatega masin on poole odavam?“. See on igati õigustatud küsimus ja eriti ärikliendid, kes soovivad endale alati optimaalseimat lahendust, vajavad mõjuvat põhjust, et investeerida pakutavasse riistvarasse.

Loomulikult me seletame kliendile lahti tagamaad, miks me just äriklassi eelistame, aga kuna sedalaadi küsimused kerkivad ikka ja jälle üles, siis siinkohal on paslik sel teemal pikemalt peatuda.

Olgu veel selgituseks öeldud, et mõiste „tavatarbija sülearvuti“ all me peame silmas masinaid, mis hetkel maksavad 200-400 € ja „äriklass“ algab 800 €. Nende kahe vahele jääb veidi hägune ala, kust võib leida vahepealseid variante, aga selles kirjatükis soovime me hoida selgeid piire, et erinevused võimalikult hästi esile tuleksid.

Kaks peamist põhjust, miks me eelistame äriklassi arvuteid:

 

1. Vastupidavus ja kvaliteet

Äriklassi masinad on loodud üle elama ka väga karmi kohtlemist ning nende kasutuseaks võib vabalt lugeda 6-7 aastat ning enamasti on ka nii pikalt teeninud kaaslase välja vahetamise põhjuseks mitte füüsiline rike, vaid asjaolu, et sedavõrd vanal riistvaral tekivad uuema tarkvaraga ühilduvusprobleemid või tundub arvuti lihtsalt moraalselt vananenud.

Lausa käega katsutavaks erinevuseks äri- ja odavklassi vahel on korpuse kvaliteet. Äriklassi raalide korpustes on kasutatud alumiiniumit ja magneesiumit, lisamaks tugevust ja jäikust, hoides samal ajal kaalu madalal. Säästusüleritel on korpus valmistatud odavapoolsest plastikust ning kui mõni neist kätte võtta ja õrnalt painutada, siis on paindumine silmaga näha, samuti tundub arvuti tervikuna pehme ja vetruv.

Odavast plastikust kest tähendab ka seda, et õrnad seesmised komponendid pole piisavalt kaitstud. Samuti kaotab masin sagedasel kaasaskandmisel kiiresti oma algse väljanägemise, sest kriimud ja kraapsud on kerged tekkima ning ühel hetkel on omanikul juba piinlik, kui ta peab kulunud väljanägemisega arvuti ärikohtumisel lauale panema.

Lenovo äriklassi arvuti korpuses on magneesiumist raam

Magneesiumist raam Lenovo T-seeria korpuses

Teine oluline vahe on klaviatuuri mugavuses ja ekraani hingede vastupidavuses. Äriklassi arvutite klaviatuur on kvaliteetne ja mõnus: nuppudel on täpselt õige pikkusega käik ning kirjutamisel ei kosta trükimasinal tippimist meenutavat kõvahäälset klõbinat.

Kuna sülearvuti ekraani avatakse ja sulgetakse tema eluea jooksul sadu või isegi tuhandeid kordi, peavad ka ekraani hinged olema vastupidavad. Odavatel masinatel on õhukesed plastikust kinnitusega hinged, mis on altid purunema.

Siinkirjutajal oli kunagi juhus omada üht Aceri TravelMate seeriasse kuuluvat sülerit, mis oli kasutuses lauaarvuti asendajana ning seetõttu ei saa süüdistada ka hooletut ümberkäimist või kaasaskandmisest tulenevat koormust. Ühel heal päeval ekraani avades, kostus praks! ja vasaku hinge küljest lendas minema plastikutükk. Paari nädala pärast seisis ekraan vaevu parempoolse hinge kaasabil korpuse küljes. Ja see juhtus arvutiga, mis lebas päevast päeva laual!

Hingede teema lõpetuseks: korralikul äriklassi süleril on kvaliteetsed metallist hinged, mis suure tõenäosusega ei purune ka aastate jooksul, neisse võib küll pika kasutamise tulemusena loks sisse tekkida, aga üldiselt see nähtus kasutajale segavaks ei muutu.

 

2. Garantii ja varuosad

See, kui palju tootja ise oma erinevaid mudeleid usaldab, kajastub ka garantiiaja pikkuses: odavatel raalidel on kõigil 1 aastane garantii, seevastu äriklassil 3 aastane ja tihti ka ekspressgarantii võimalus, kus probleemne masin tehakse korda kliendi juures kohapeal. Samuti on sageli olemas ka ülemaailmne garantii, mis tähendab seda, et kui arvutiga juhtub miskit reisil olles, tarvitseb vaid lähimasse esindusse sisse astuda ja seal kehtivad samasugused garantiitingimused nagu kodupinnal.

Lisaks, kuna äriklassi arvutite elutsükkel on pikem, siis garanteeritakse neile tootja poolt varuosad ka peale garantiiaja lõppu. Samuti liigub järelturul palju äriklassi masinaid, millelt on võimalik vajalik osa saada. Odavatel arvutitel seevastu on varuosade saadavus väga nigel, sest mudel, mis sai ostetud eelmisel aastal, on järgmisel juba uuega asendatud ja seega poole lootustki puuduvat juppi leida; või osutub töö hind koos uue osaga sama kalliks, kui arvuti eest algselt maksti.

 

See on esimese osa lõpp, nädala pärast vaatame veel kolme põhjust, miks eelistada äriklassi sülerit odavale alternatiivile.
Sulge