Mida toob aasta 2015 infoturbe valdkonnas?

Panime kokku 10 infoturbe valdkonna ennustust, millega internetikasutajad 2015. aastal silmitsi peavad seisma.

 

1. Apple’i toodete aina suurenev populaarsus toob kaasa pahavara kasvu

Apple’i seadmete kasvav turuosa ning suurenev kasutajate arv ettevõtetes, muudab need küberkurjategijatele atraktiivseteks sihtmärkideks. Kindlasti näeme 2015. aastal praegusest enam rünnakuid Apple’i toodete ja teenuste suunal.

 

2. Rünnakud kriitilise infrastruktuuri vastu

Geopoliitikas on toimumas mitmeid muutusi ning internet ei jää nendest puutumata. Üheks näiteks on 2014. aastal võrku paisatud troojaviirus nimega „Black Energy“, mille eesmärgiks oli nakatada riikide kriitilist taristut.

Samuti on internet muutunud väga oluliseks tööriistaks ka valitsuste käes, näiteks propaganda tegemiseks, spioneerimiseks ning küberrünnakute läbiviimiseks. Ka alanud aastal osalevad valitsused pahavara loomes ning rünnakud taristute vastu sagenevad.

 

3. Asjade-interneti ohud ehk pahavara kodutehnikas

Samsung teatas oma prioriteedist ühendada üha enam koduseadmeid internetti. Me oleme juba kohanud lunaraha nõudvat pahavara Android operatsioonisüsteemiga telerites ning 2015. aastal on kindlasti oodata pahavara levikut arvutitest ning mobiiltelefonidest muudesse seadmetesse, nagu seda nutikad külmkapid või võrku ühendatud autod.

 

4. Turvaaugud levinud tarkvarades

Tehnoloogia arenedes tuleb esile üha rohkem peidetud turvaauke enamlevinud tarkvaralahendustes ning 2015. aasta ei saa olema selles osas teistsugune. POODLE, Heartbleed ja Shellshock on näited turvaaukudest, mis on olnud olemas aastaid, kuid päevavalgele tulid nad alles eelmisel aastal.

 

5. Pahavara kasv usaldusväärsetel lehtedel

2014. aastal suutsid küberkurjategijad sokutada pahavara Yahoo, AOL’i ning Google’i reklaamivõrgustikku kuuluvate populaarsete veebilehtede reklaamidesse. Käesoleval aastal pahavaraga nakatatud reklaamide hulk kasvab, sest reklaamivõrgustikel pole võimalik kõiki reklaame kontrollida ning samuti ei blokeeri firmade tulemüürid enamasti suure kasutajaskonnaga usaldusväärseid veebilehti, nagu seda on näiteks uudisteportaalid, oma töötajate eest ja nii saab nakkus levida nii isiklikesse kui ka tööarvutitesse.

 

6. E-posti ründed

Raportid näitavad, et rämpsposti koguhulk on kahanemas, sest küberkurjategijad kasutavad aina enam suunatud ründeid, tabamaks mingit kindlat isikut või organisatsiooni. See aga ei tähenda, et massid saavad petukirjadest rahu; kurjategijad nuputavad pidevalt uusi viise, kuidas kasutada ära suuri lokaalseid või globaalseid sündmusi (nt sõjad või suured spordisündmused), et neist inspireerituna luua skeeme raha ja isikliku info välja petmiseks.

 

7. Mobiiliviiruste kiire levik

Jätkuvalt populaarsust kasvatavad mobiilsed seadmed, nagu nutitelefonid ning tahvelarvutid, püüavad aina enam küberkurjategijate tähelepanu. Uus Android Lollipop pannakse selles osas kindlasti proovile ning teated mobiilsetele seadmete kirjutatud pahavarast ei jää kahjuks ka 2015. aastal tulemata.

 

8. Tõhusam andmeanalüüs võimaldab tungida sügavamale inimeste privaattsooni

2015. aastal ei tasu internetis liikudes privaatsusele loota. Andmeid inimeste kohta kogutakse igal sammul ning uusimate tehnoloogiate abil on kogutud info analüüsimine muutunud ülimalt lihtsaks. Inimeste käitumismustrite ning sisestatud informatsiooni järgi püütakse ennustada edaspidiseid tegevusi ning saadud tulemusi kasutatakse üha oskuslikumalt ära ka erinevate pettuste korraldamisel.

 

9. Uued mobiilimakse võimalused toovad uued ründed

Ka Eestis juurutatavad, NFC tehnoloogial põhinevad, mobiilmakse võimalused tõotavad tuua uued seninägematud ohud küberturvalisuse maailma.

 

10. „Põrandaalune“ internet kasvab

Küberkuritegevus on organiseeritum kui eales varem. Viirusetõrje laborid puutuvad üha enam kokku varjatud veebilehekülgedega ning küberkurjategijatele omavaheliseks suhtluseks loodud keskkondadega. Varjatud interneti levik muudab kurjategijatele neid huvitava informatsiooni kättesaadavamaks ning seeläbi rünnakute läbiviimise lihtsamaks.

 

Küberkuritegevus ei näita ühestki küljest raugemise märke, kuid õnneks arenevad ka Infoturbesfääris tegutsevad ettevõtted ning suudavad arvutikasutajatele pakkuda piisavat kaitset kõikvõimalike ohtude eest. Jääb vaid loota, et head võidavad ka selles võitluses!

Turvalist 2015. aastat!
Sulge