BCS Londoni olümpiale!

BCSi toetatav Karl-Martin Rammo läheb Londoni olümpiale! Eelmisel nädalal Saksamaal lõppenud purjetamise Laser-klassi MM-il saavutatud 27. kohaga kindlustas Karl-Martin endale koha olümpial.

Siin Karl-Martini vastused BCSi pärimistele:

BCS: Palju õnne MM-i 27. koha ja olümpiapileti puhul! Kas see on Sinu karjääri parim saavutus? Kuidas seda hindad ja võrdled seda näiteks EM-i 10. kohaga?

Olümpiale pääs on minu senine suurim saavutus ja kõige pikem samm edasi. Laser on purjetamismaailmas kõige tihedama konkurentsi ja suurima arvukusega paat. Maailma edetabelis on üle tuhande mehe, mina nende hulgas hetkel 36-s. Olümpiale üritas sel korral kvalifitseeruda 168 parimat 66-st riigist, mis tähendab, et minu 27. koht on väga kõrge. Sellele vaatamata tunnen eelmise aasta EM-i 10. koha üle suuremat rahulolu, kuna seal sõitsin sama tihedas konkurentsis siiski 17. koha võrra kõrgema tulemuse ning ka oma hinnangul tulid sõidud perfektsemini välja.

BCS: Olümpiastart antakse laseritele 30. juulil. Mida saab ja tuleb ära teha veel allesjäänud kahe kuuga?

Olen korduvalt näidanud, kui heal tasemel mul üks või teine sõiduelement on, kuid senini harva suutnud kõik ühte sõitu kokku panna. Järele jäänud kaks ja veidi rohkem kuud on üliolulised, kuna nüüd saab enda kallal teha nö täppisseadistust. Üritan need killud perfektselt koguda üheks suureks puzzleks. Enne OM-i on mul kavas veel kaks MK-etappi, millest üks sõidetakse olümpiavetes. Iga õnnestumine annab selleks kõige tähtsamaks regatiks vajalikku enesekindlust, iga altminek paneb fookusesse tahud, mida veel korrigeerida. Pärast MK-etappe jääb mul veel umbes kuu, et kodus lõplikud järeldused teha ning anda tuttaval Tallinna lahel viimane lihv, et Londonis oleks, mille üle rõõmustada!

BCS: Kas on õige, et IT kanalite abil on olümpiavõistlust võimalik jälgida meetri ja sekundi täpsusega internetis? Ja et see on palju parem ja põnevam jälgimise viisi kui telerist või isegi kohapealt?

Kui päris täpseks minna, siis minuteada on purjekatele paigaldatavad "tracking" seadmed isegi kahekümne sentimeetri täpsusega. Merelt tulevad signaalid pannakse visuaalselt atraktiivsesse 3D formaati, millest ka purjetamis-kauge inimene saab selge pildi, kes juhib või mis toimub. Merel kohapeal vaadates hajuvad paadid rajale laiali ära ja isegi profil puudub tihti selge ülevaade, kes liiderdab. Interneti vahendusel on iga võistleja positsioon terve aja igale huvilisele selgemast selgem.

BCS: Ja lõpetuseks üks küsimus nii nalja kui hirmuvärinaga: Kuidas on purjetajatel lood dopinguga (ja seriaalist kuulsa geenidopinguga)?

Purjetamine on pigem tarkade inimeste ala, kus puhtalt hea füüsilisega kaugele ei jõua. Nagu golfis või vormelis on hea füüsiline valmisolek küll edu eelduseks, kuid rajal loevad siiski oskused ja olukorda, kus füüsiliselt tugevam osavamale ära teeb, ei eksisteeri. Purjetamises on nii palju eri aspekte, millele tähelepanu pöörata - paadi tehniline valmisolek, taktika ja alles siis füüsiline valmisolek, mistõttu doping pole purjespordis absoluutselt teema. Järjepidev tõsine töö tagab piisava vormi, et pulssidel 180-190 pea endiselt mõelda jaksaks ning rajal tarkasid otsuseid teeks.
Sulge