Lühiülevaade Windows 8 operatsioonisüsteemist

Oktoobrikuus tõi Microsoft turule oma uue operatsioonisüsteemi Windows 8. Tahvelarvutite kiire arengu tõttu on Windows 8 väljatöötamisel arendajad keskendunud just kasutajakogemuse lihtustamisele mobiilsetel seadmetel ja puutetundlikel ekraanidel. See annab hästi tunda ka uue operatsioonisüsteemi kasutamisel tavalisel laua- või sülearvutil.

Windows 8 kasutajaliidese poolelt on suurimaks muudatuseks senise Start menüü asendumine Start ekraaniga, mis ilmub ette arvutisse sisselogimisel. Start ekraani kaudu saab valida, millist rakendust kasutaja soovitab käivitada. Ka senise tuttava Windowsi töölaua ehk desktopi vaate kasutamiseks on vaja see eraldi Start ekraani kaudu käivitada. Sealt edasi on muudatusi juba vähem ja kasutajakogemus sarnane eelnevate operatsioonisüsteemidega. Kasutajatelt nõuab see siiski pisut harjumist ja ümberõppimist, et kõik tuttavad menüüd üles leida.

Uutest funktsioonidest võib välja tuua File History ja Microsofti konto abil seadete sünkroniseerimise võimaluse. File History võimaldab teha automaatset varundust kasutaja failidest nii, et lisaks tavalisele varukoopiale hoitakse failidest alles ka erinevaid versioone. See on kasulik, kui vajate failist mõnda vanema kuupäevaga versiooni, kus on sees muudatus, mis uuemas failis on näiteks üle salvestatud. Microsofti konto abil saab aga sünkroniseerida arvuti seadistused teiste Windows 8 operatsioonisüsteemiga arvutite peale, et kõikides kasutuses olevates arvutites oleks kasutajal ühesugune tuttav töökeskkond.

Jõudluse osas on erinevad testid näidanud, et sama riistvara peal töötab Windows 8 vähemalt sama kiiresti kui Windows 7 ja mitmete rakenduste puhul isegi kiiremini. Ka arvuti käivitusaeg on lühem võrreldes varaemate operatsioonisüsteemidega. Miinimumnõuded arvutile ongi üldiselt samad nagu Windows 7 puhul, kuigi protsessor peab olema PAE, NX ja SSE2 toega.

Rakendustarkvara puhul tuleb enne uue tarkvara ostu tootja kodulehelt kontrollida, et tarkvara ka Windows 8 all korralikult töötab. Kuigi üldjuhul saab Windows 8-le paigaldada ja kasutada samu programme nagu Windows 7-ga, siis on ka erandeid. Printerite, skännerite ja muude sarnaste lisaseadmete kasutamise puhul on vaja samuti kontrollida, et neil Windows 8 tugi olemas oleks.

Kui kasutate arvutit, kus on juba Windows 7 operatsioonisüsteem olemas, siis Windows 8 peale üleminek palju juurde ei anna. Uue arvuti ostu puhul tasuks aga pigem eelistada Windows 8-t ja arvestada sellega, et see vajab veidi harjumist. Ettevõtetel tasuks mõelda ka töötajate koolitamise peale, et üleminek võimalikult mugavalt sujuks.

Microsoftil on kuni 31. jaanuarini 2013 käimas kampaania, mis võimaldab uue Windows 7-ga arvuti ostjatel Windows 8 hankida soodushinnaga 14,99€ eest. Täpsem info kampaania kodulehel - http://www.windowsupgradeoffer.com/et-EE

Kui uued arvutid hakkavad tulema Windows 8 operatsioonisüsteemiga, siis Windows 8 Pro litsentsi puhul on võimalik teha downgrade ehk õigus kasutusele võtta Windows 7 Pro.
Sulge