Muutused infoturbemaailmas

F-Secure avalikustas 2012 esimese poolaasta aruande, kus kirjeldatakse küberturbe maailmas toimunud olulisemaid sündmusi ning suurimaid avastusi. Raportiga saab tutvuda siin.

I poolaasta 2012 tõi mitmeid suuri muudatusi ning läbimurdeid küberkuritegevuses. Esmakordselt ajaloos saame liita pahavarakirjutajate sekka ka valitsusasutused. Viimase aasta jooksul  on viirusetõrjetarkvarade poolt avastatud mitmeid pahavarasid, mille tellijaks oli mõni valitsusasutus. Näiteks on tehtud kindlaks, et Iraani tuumaprogrammi saboteerinud viirus nimega Stuxnet valmis USA ja Iisraeli valitsuste koostööna. Pahavarad nagu Stuxnet või Flame on loodud ilma igasuguste piiranguteta inimressurssidele, ajaressursile ja finantsressurssidele. Tegemist on niivõrd keeruliste pahavaradega, et nende koodi uurimine ning vasturelva väljatöötamine on tavapärasest oluliselt aeganõudvam ka juhul kui kõik viirusetõrjelaborid oma jõud ühendaksid.

Muretsemapanev on ka 3.septembril Postimehe poolt avaldatud kirjatükk Kaspersky Labi tabanud skandaalist, mis puudutab nende võimaliku lähedast seotust Venemaa valitsusasutuste ja FSB’ga. Kas oleme jõudnud aega, kus valitsused hakkavad otsima võimalusi pääsemaks ligi riikide arvutiressurssidele? Tänapäeval hoiavad arvutid töös riigi tugiressursse – transpordikorraldus, energiavarustus, infovahetus – praktiliselt kõik valdkonnad on sõltuvad arvutite toimimisest. Ilmselgelt oleks riikide valitsustel huvi sellistele ressurssidele ligipääsu omada, mida siis sõjaseisukorral vajadusel eemalt kahjustada saaks. Õnneks millegi sellisega me täna veel silmitsi pole seisnud ning loodetavasti tavakasutajateni sellisel tasemel ohud ei jõua. Küll, aga tuleks hoolega mõelda, millist tarkvara arvutisse paigaldada, kus on see toodetud ning, kas tegemist on levinud tarkvaraga.
Sulge