Uus Windows 10 — mida oodata?

Septembri lõpus esitles Microsoft oma uut, järgmise aasta lõpus ilmavalgust nägevat, operatsioonisüsteemi Windows 10.

Suurim üllatus oli kindlasti see, et uue Windowsi ootuses elajad olid varasema info põhjal kindlad Windows 9 tulekus, aga võta näpust, Microsoft tegi ootamatu käigu ja pani oma järgmisele operatsioonisüsteemile järjekorranumbriks hoopis 10.

Järgnevalt heidame kiire pilgu mõnedele Windows 10 kaasnevatele uuendustele.


Uued põhimõtted

  1. Uus lähenemine tarkvara arendamisele ja lansseerimisele. Microsoft soovib näidata, et ta on õppinud mineviku vigadest ja kaasab lõppkasutajad alles veel arendusjärgus oleva Windowsi testimisse. Igaüks saab liituda programmiga Windows Insider ja katseversiooni endale alla laadida, seda proovida ning tagasisidet anda.
     
  2. Windows 10 püüab ühendada parima Windows 7-st ja 8-st ning pakkuda suurepärast kasutajakogemust nii hiire ja klaviatuuriga lauaarvuti kasutajale kui ka puutetundliku seadmega tööd tegevale inimesele. Seega, uus operatsioonisüsteem peaks ideaalis töötama sinu nutitelefonis, PC-l, nutiteleris ja isegi ekraanita seadmel. Samas, iga Windows 10 saab olema erinev ning konkreetne versioon sõltub kasutatavast riistvarast.
     
  3. Microsoft on uut Windowsi ehitades pööranud palju tähelepanu ärikasutaja vajadustele ja näinud vaeva, et töö tegemist efektiivsemaks ning mugavamaks muuta. Ärikasutajale keskendumist rõhutab seegi, et tavatarbija meeli erutavaid lahendusi tutvustatakse alles 2015. aasta alguses, seni keskendutakse ettevõtetele oluliste funktsionaalsuste lihvimisele ja välja arendamisele.
     

Start-menüü tagasitulek

Jah, vana hea start-menüü on tagasi ning seal on ühendatud Windows 7-st tuttav rakenduste menüü ja Windows 8-st ning Windows Phone’ist inspireeritud paanidega vaade. Start-menüü loogika ülesehitus, suurus ja sisu on täielikult kasutaja poolt kohandatav ning soovi korral saab tagasi pöörduda ka klassikalise kujunduse juurde.

 Windows 10

Pildi allikas: PCWorld

 

Command prompt on kaasajastatud

Neile, kellel on tarvis tööalaselt kasutada, või kellele lihtsalt meeldib asju käsuviiba abil toimetada, on heaks uudiseks see, et käsuviip toetab nüüd ka CTRL + C ja CTRL + V funktsiooni ning teksti sisse suumides, paigutatakse teksti read aknas kenasti ümber, mitte ei pikendata lihtsalt horisontaalset kerimisriba, mis senini tähendas, et osa tekstist läheb peitu ja selle taasnägemiseks tuleb tublisti kerida.

 

Uuenenud Snap funktsioon

Paralleelselt kahe dokumendiga töötades on mugav nad kõrvuti avada, et vajadusel saaks kohe ühest teise infot üle tõsta või sisusid võrrelda. Kui varasemalt sai kiirelt ekraani vastasservadesse lohistades teine-teise külge kinnitada kaks akent, siis Windows 10 toetab kuni nelja akna kokkuhaakimist.

Lisandunud on ka Snap-Assist nimeline vahend, mis kuvab kõik taustal avatud aknad pisipiltidena, andes nii soovitusi kokkukinnitatud akendest vabaks jäänud ala täitmiseks.

Windows 10

Pildi allikas: Windows Blog

 

Uued virtuaalsed töölauad

Ubuntu ja OS X võimaldavad juba praegu kasutajal luua mitu erinevat virtuaalset töölauda ja siis vastavalt vajadusele nende vahel liikuda, näiteks saab ühele paigutada oma tööasjad ja teisele isiklikud failid. Õnneks on ka Windowsil nüüd see tugi olemas, sest see funktsioon tõesti aitab asju paremini organiseerida ja oma tegemisi järje peal hoida.

 

Suurenenud turvalisus tänu kaheastmelisele autentimisele

Süsteem toimib sarnaselt Google’i lahendusega: kui inimene on sisse toksinud oma Windowsi salasõna, saadetakse talle mobiilile ühekordne PIN-kood, mille sisestamise järel logitakse kasutaja süsteemi sisse. PIN-i asemel saab kasutada ka sõrmejäljepõhist autentimist.

 

Kokkuvõtteks

Oluline on märkida, et töö Windows 10 kallal käib täie hooga edasi ning loetletud uued võimalused ei kajasta kindlasti kõike seda, mis saab olemas olema müüki tulevas versioonis. Seda illustreerib tõik, et oktoobrilõpu seisuga oli tehtud juba pea 7000 veaparandust ja täiendust ning paljud just tänu testijate tagasisidele.

Windowsi rindel on ees ootamas põnev aeg. Hoiame uudistel silma peal ja anname sullegi teada.
Sulge